Sluneční věž: Bydlet v ní můžete i vy

Sluneční věž neboli SUN TOWER, ať jsme světoví, si své jméno opravdu zaslouží. Trojice architektonických ateliérů (VMS projekt, s. r. o., interiéry – ing. arch. Bořek Šípek, exteriéry – ing. arch. Karel Scheib a Tomáš Velinský) společně s realizátorem stavby UNISTAVEM, a. s., (hlavní stavbyvedoucí ing. Adam Koňařík) vytvořila jedinečné praktické i umělecké dílo. Architekt interiérů Bořek Šípek prohlásil, že se jedná o stavbu ve stylu avantgardní postmoderny. Celý sedmdesátimetrový dům o dvaceti jedna nadzemních a dvou podzemních patrech už na první pohled vzbuzuje představu dynamičnosti, rozevlátosti a prosvětlenosti. Oblé vlnovky ve spojitosti s betonem, hliníkem a sklem jsou jakoby výzvou pro sluneční paprsky. (Prosklení je na ploše 2050 m².) Byty svým půdorysem kopírují zvlněný tvar budovy.

Při vstupu do bytové jednotky stojíme jakoby na uzlu, z něhož se rozbíhají cestičky k jednotlivým obytným prostorám, které jsou díky prosklenému plášti zahlceny světlem. Prostřednictvím hliníkových slunolamů jsou však jednotlivé rezidence chráněny před nadměrným slunečním zářením. Výhledy z jednotlivých apartmánů připomínají pohledy z vyhlídkové věže nebo z letadla, rozlehlé prostory podpírají v čisté linii bílé sloupy, které jsou opakováním vnější podoby – vstupního portálu. Samozřejmostí jsou 2 osobní výtahy, 2 autovýtahy, kamerové systémy a čipové klíče.

Přestože je Sluneční věž postavena v Karlíně nedaleko Vltavy, není se třeba vody bát. Celý objekt byl izolován pomocí vodotěsných železobetonových konstrukcí spodní stavby – tzv. bílou vanou. Zahloubení samotných základů šlo až do 21 m pod úrovní terénu.

Více se múžete dočíst v celém článku Sluneční věž: Bydlet v ní můžete i vy. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Architektura.

Přejít nahoru