Jak ale vlastně starožitnosti nakupovat a jak je pak udržovat? Víte, s čím je kombinovat?
Pravidlo číslo jedna – nezanevřít na moderní nábytek
Neobrátit se k modernímu nábytku zády a nevrhnout se na druhý extrém, tedy jen na starožitnosti. Každý interiér by měl mít zároveň minulost i přítomnost, takže by měl být zkombinován, což vypadá vždy lépe, než pokud se věnujeme jednomu stylu a je lhostejné z jakého období. Lépe vyniká, pokud si u starožitností zvolíme jedno období, které pak v několika kusech umístěných po bytě kombinujeme se současnými kousky. Důležitý je původ. Replika starožitného nábytku, z níž ještě kape lepidlo, nikdy nebývá dokonalá a občas hraničí spíš s kýčem.
Pravidlo číslo dvě – starožitný nábytek vybírat s mírou
Neuchylujme se k velkým barokním sekretářům, které byly určeny do rozměrných sálů. U starožitného nábytku jde vždy o poměr. Lepší je například pořídit subtilní starožitné židle a umístit je dejme tomu k modernímu stolu s povrchem z bílého laku. Taková kombinace působí velice nevšedně. Oblíbené jsou také konzolové stolky. Nejefektněji působí v současných bytech stolky z období empíru, ale bohužel právě toto napoleonské období počátku devatenáctého století je vysoce hodnoceno, a nábytek je tedy značně drahý. Lepší je sáhnout po nábytku z druhé poloviny téhož století, kterého je ve starožitnictvích téměř přebytek.
Pravidlo číslo tři – neomezovat se jen na starožitný nábytek
Více se múžete dočíst v celém článku Starožitný nábytek versus moderní. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Interiéry.