První sympatie asi získají přístroje designově krásné a levné, to ale nestačí. Velmi důležitá je kvalita – především silný motor a odolné materiály, z nichž je odšťavňovač vyroben, dále výtěžnost, tedy množství získané šťávy, a nízká hlučnost – té by však nemělo být dosaženo nižším počtem otáček. V neposlední řadě si musíme všímat i obsluhy a způsobu údržby – obojí by mělo být co nejjednodušší, jestliže půjde o složitý proces, nebudeme přístroj používat.
Typy odšťavňovačů
Odstředivkové odšťavňovače – surovinu nastrouhají a pak odšťavní přes sítko pomocí odstředivé síly. Jde o nejčastěji nabízené odšťavňovače s poměrně vysokou výtěžností, lze v nich zpracovat většinu ovoce i zeleninu s výjimkou zelených listů a obilnin.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
- Odšťavňovače: zkapalněte vitaminy
- Zavařujeme: vše z malin a hrušek
- Jak zavařovat broskve a návod na bowli
Tlakové a rozmělňovací odšťavňovače
Pracují s nižšími otáčkami než odstředivkové, ovoce či zeleninu nejprve rozmělní a šťávu poté protlačí přes sítko. Podle způsobu zpracování suroviny se dělí na homogenizéry (vyrábí i ovocná pyré, pomazánky či domácí zmrzlinu) a šnekové přístroje – ty mohou být s jednou nebo dvěma hřídelemi (vyrábí šťávu pomocí šneku nebo dvou ozubených válečků, šťáva obsahuje více minerálů i vitaminů, nemusí však být tak čirá, lze je využít i pro výrobu těstovin).
Více se múžete dočíst v celém článku Šťavnaté léto každý den – vybíráme správný odšťavňovač. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Kuchyně.