Takhle vypadá vesmírná architektura

Aby mohl kosmodrom fungovat, měl by být umístěný co nejblíže k rovníku; tak je možné maximálně využít zemské rotace pro start rakety. Ale protože většina vesmírných velmocí neleží u rovníku, musí být jejich vesmírné přístavy umístěné co nejjižněji. Týká se to i prvního soukromého kosmodromu. Jmenuje se Spaceport America a právě teď ho dokončují v Novém Mexiku.

Projekt v ceně 209 milionů dolarů (přes 4 miliardy korun) přitahuje pozornost nejen díky tomu, že právě odtud budou startovat komerční rakety sira Richarda Bransona, ale také osobě muže, který vytvořil návrh kosmodromu. Sir Norman Foster je jedním z nejlepších architektů světa.

Bajkonur a Cape Canaveral jsou nejčastějšími místy, odkud se startuje do vesmíru – ale nejlepší léta mají za sebou. Ale s tím, jak docházejí peníze na výzkum vesmíru státům, vrhají se do tohoto rybníka dravé soukromé ryby. Jednou z nich je podnikatel Richard Branson, majitel společnosti Virgin Galactic. S ní chce vozit do vesmíru turisty, byznys, který by v době, kdy chudí chudnou a bohatí bohatnou, mohl dobře fungovat.

V těchto dnech finišují závěrečné práce první fáze výstavby tohoto letiště; ta zahrnuje konstrukci přistávací a vzletové plochy, terminál, hangáry, silnice a další infrastrukturu. Na Spaceportu America budou moci vzlétat i přistávat vesmírná plavidla s horizontálním i vertikálním startem. Současně zde vznikne základna a zázemí pro turisty, kteří tu budou bydlet před letem a po návratu z vesmíru. Protože půjde o bohaté zákazníky, musí být zázemí patřičně luxusní.

Právě proto dostal úkol navrhnout kosmodrom sir Norman Foster, zřejmě nejslavnější architekt současnosti. Tento Brit dokázal už ve svých dřívějších realizacích dokonale spojit krásu architektury s nejmodernější technologií. Budovu chápe jako dokonalý stroj, kde všechny články musí pracovat pro jeden cíl. Díky tomu, že do své práce zapojil moderní počítačové technologie, dokáže stavět domy, které nejen zaujmou, ale současně jsou extrémně šetrné k životnímu prostředí. Má za sebou už impozantní minulost – dokázal vyvinout mnoho staveb, které zná celý svět. Podívejte se na ty nejznámější:

Kosmodrom v Novém Mexiku však bude otevřený nejen pro ty nejbohatší turisty naší planety, dostane se na něj i běžný člověk. Počítá se totiž s tím, že zde vznikne také něco jako muzeum objevování vesmíru – samozřejmě určené pro studenty 3. tisíciletí a tedy patřičně interaktivní.

Přejít nahoru