Tulipán pozdní: Mrazivá zima mu nevadí

Tulipán pozdní (Tulipa tarda) patří k nejznámějším botanickým druhům tulipánů, který díky nižšímu vzrůstu do 15 cm a typicky jarním žlutým kvítkům nachází uplatnění především na skalkách. Rozvinuté květy tvoří nádhernou šesticípou hvězdu složenou z protáhlých kopinatých okvětních lístků s bílými pruhy, táhnoucími se od vrcholu, kde lemují svrchní okraje listu. Ostatní části květu včetně pestíku a tyčinek jsou kanárkově žluté. Vyrůstají na stopkách z krátkého stonku, který může nést jeden, ale někdy až osm takových kvítků. Protáhlé zašpičatělé listy světlezelené barvy vyrážejí od země a vytvářejí růžici složenou ze tří až sedmi dílů. Cibule tvořící kořenovou část jsou mrazuvzdorné.

Tulipány patří k početnému rodu Tulipa, který zahrnuje přibližně 100 druhů cibulnatých rostlin pocházejících z teplejších oblastí Evropy, ale zejména Střední Asie. Rostou na suchých stanovištích od stepí až po vysokohorské louky. Domovem tulipánu pozdního je podle všeho Turkestán, odkud se počátkem 20. století dostal až k nám.

Květenství

Už podle názvu „tulipán pozdní“ je zřejmé, že se květenství objevuje až v pozdní fázi jara, u nás v dubnu a květnu. Pokud květy neostříháme, vytvoří se na jejich místě trojpouzdrá tobolka se semínky.

Pěstování

Více se múžete dočíst v celém článku Tulipán pozdní: Mrazivá zima mu nevadí. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Encyklopedie rostlin.

Přejít nahoru