Vše o tepelných čerpadlech – funkce a přehled typů

Princip funkce tepelného čerpadla (TČ)

Chladicí okruh s tepelným čerpadlem se obecně skládá ze čtyř částí – výparníku, kompresoru, kondenzátoru a expanzního ventilu. Chladivo, kolující v tepelném čerpadle, odebírá ve vodě, vzduchu nebo v zemi teplo, následným zahřátím dojde k odpaření chladiva a páry jsou jímány a stlačeny v kompresoru pod vysokým tlakem. Tím dojde ke zvýšení teploty par.

Z kompresoru putuje stlačené a zahřáté chladivo do kondenzátoru. Při kondenzaci odevzdává chladivo teplo pomocí výměníku do vzduchu či vody pro otopnou soustavu, a to při nižší teplotě, než bylo teplo odebráno ve výparníku. V expanzním ventilu pak dochází ke snížení tlaku chladiva na původní hodnotu a k jeho ochlazení. Tento princip se neustále opakuje.

Zdrojem nízkopotenciální tepelné energie pro tepelná čerpadla mohou být:

  • přírodní obnovitelné zdroje – voda, vzduch, země, horniny
  • průmyslové zdroje – odpadní vody a další kapaliny, teplý odpadní vzduch z důlních jam apod.

Systém vzduch/voda a vzduch/vzduch

PŘEDPLAŤTE SI ČASOPIS

Pokud si chcete předplatit časopis Dům a Zahrada, můžete si jej jednoduše objednat přes internet na tomto odkazu. Roční předplatné stojí 696 Kč (58 Kč/výtisk) a navíc s předplatným získáte i speciální dárek.

Tato TČ využívají jako zdroj tepla venkovní vzduch, a teplo předávají buď teplovzdušnému systému vytápění, nebo vodě v otopné soustavě. Teplota venkovního vzduchu je ale silně ovlivněná klimatickými podmínkami daného prostředí a ročním obdobím – s venkovní teplotou klesá výrazně jeho výkon, a pak narůstají provozní náklady. Tento typ čerpadla se proto hodí spíše do oblastí, kde ani v zimě neklesá teplota výrazně pod nulu.

Toto TČ může tvořit samostatná venkovní a vnitřní jednotka, které jsou navzájem propojeny, případně je celé zařízení umístěno venku, další možností je instalace TČ ve vnitřním prostoru stavby, ta ale vyžaduje sací a výfukové potrubí s venkovním vyústěním. V tomto případě je však nutné brát v úvahu větší nároky na prostor a vybírat typ s nižší hlučností.

Klady: Velmi snadno dostupný zdroj tepla, instalace nevyžaduje zásahy do okolního prostředí

Zápory: Hlučnost jednotky s ventilátorem


Systém země/voda

TČ využívá k odběru teplo z půdy, např. ze zahrady, případně z hornin, a to v hloubkových vrtech. Pokud je zdrojem tepla zemina, je v hloubce cca 1 m a s roztečí také 1 m položen zemní kolektor, tedy plastová trubka s nemrznoucí kapalinou.

Zápory: Velké nároky na rozlohu pozemku, znehodnocení pozemku z hlediska budoucí zástavby, ovlivnění vegetace ochlazováním zeminy

Více se múžete dočíst v celém článku Vše o tepelných čerpadlech – funkce a přehled typů. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Stavba a rekonstrukce.

Přejít nahoru