Vybíráme botník

Každý z nás, včetně těch nejskromnějších jedinců, potřebuje během roku v průměru osm až deset párů bot – od přezůvek a bot společenských přes sportovní až po ty pro denní nošení. Situaci s jejich uložením komplikuje i fakt, že ne všechny používáme po celý rok. Pro běžnou čtyřčlennou rodinu proto může být celkem náročné uložit všechnu obuv hygienicky, přehledně, bezpečně – aby ji nenapadli škůdci či nebyla zasažena plísní, a také aby k ní byl snadný přístup. Mimosezonní obuv je nejlepší ukládat v krabicích na vymezeném místě – v šatně, ve sklepě, v garáži či na půdě.

Botník praktický i hezký

Používané boty musí být naopak po ruce, dobře přístupné, přehledně uložené. Každý pár by měl mít své místo. Výjimkou mohou být pouze například malé dětské lehké venkovní boty -jarmilky, sandálky, plátěnky a podobné přezůvky, pro něž můžeme vymezit drátěný, ne příliš hluboký koš, v němž jsou tyto obecně velmi neskladné botky na jednom místě a dobrý přehled o nich má i samo dítko. Stejným způsobem lze uložit i domácí papuče, případně lehké letní boty – žabky či šněrovací sandály, háčkované boty a podobně. Všechny ostatní boty ukládáme samostatně na police v botníku, umístěném zpravidla v předsíni nebo v zádveří, neboť zde jsou boty po ruce a lze je bez problémů udržovat.

Botník by měl být vždy uzavíratelný, pokud jde o styl, měl by vždy korespondovat s vybavením místnosti – a to jak čistě designový kousek, tak běžný kus, nebo retro po babičce. Praktičtější je také typ s horní odkládací či sedací plochou, na niž je možné odložit věci či si sednout při obouvání. Důležitý je i materiál – boty jsou často mokré či znečištěné, plochy, s nimiž přijdou boty do styku, by proto měly být odolné proti vlhkosti a mechanickému poškození, a také dobře udržovatelné. Pokud zvolíme botník z masivního dřeva, dbáme na kvalitní povrchovou úpravu.

Pohotovostní a stálý botník

Více se múžete dočíst v celém článku Vybíráme botník. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Interiéry.

Přejít nahoru