Vyznáte se v povrchových materiálech?

Právě o tom vypovídá použitý povrchový materiál, který je aplikován k jeho výrobě. Nejčastěji je to dýha dřeva, lamino, fólie a v posledních letech se velké oblibě těší lak a pro náročné je k dispozici tradiční masiv dřeva.

K výrobě nábytku se používá vedle masivu, který se dále již povrchově nezpracovává, laťovka, překližka, dřevotřísková deska a jejich upravované verze známé pod názvy MDF nebo LTD deska. Ty jsou dále povrchově upravovány různými technologiemi, které určují vzhled a cenu výrobku.

Různé možnosti

U levného nábytku sáhne výrobce zpravidla k PVC fólii. Je měkká a snadno se mechanicky poškodí. Výhodou je nízká cena.

Tou nejlevnější variantou je PVC fólie, jejíž výhodou je možnost zakrytí celé desky, tedy včetně jejích hran. To u dražšího lamina ani dýhy dřeva nelze. Tam se u finančně nenáročných produktů používá k zakrytí hran dekorační páska, u kvalitnějších typů to je plastová ABS hrana. Má zakulacené hrany a sílu 1,5 mm.

Obecně můžeme říci, že lamino vzniká nanesením melaminové pryskyřice a dekoračního papíru, které jsou k sobě za vysoké teploty pod tlakem slisovány. Na papír je možno vytisknout kterýkoliv dekor, takže už jen záleží na kvalitě zpracování, aby výsledek byl nerozeznatelný od originálu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

  • Jak se staví a bydlí v Evropě? Velké srovnání
  • Nový stavební materiál – HOUBY!
  • Inspirace: Originální tipy pro zelenější bydlení

Více se múžete dočíst v celém článku Vyznáte se v povrchových materiálech?. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Interiéry.

Přejít nahoru