Záchody budoucnosti: z exkrementů vodík

Klasické vodou splachované záchody jsou vynikající prostředek, jak nakládat s odpadem, který produkuje lidské tělo. Ale o to méně přívětivé jsou pro životní prostředí. Kromě toho mají ještě jeden problém: pro spoustu lidí z chudších zemí jsou příliš drahé. Podle odhadů Organizace spojených národů chybí záchod 2,6 miliardám lidí – tedy asi čtvrtině všech obyvatel Země. To znamená, že jejich výkaly míří kamkoliv – často například do řek, které jsou jediným zdrojem pitné vody pro velké oblasti.

Podle některých odhadů umírá ročně na choroby způsobené takto znečištěnou vodou až 1,4 milionu dětí – to je víc než na AIDS, malárii a tuberkulózu dohromady. V lidském odpadu se totiž vyskytuje obrovské množství nebezpečných mikroorganismů; od salmonely, přes spory Escherichia coli, až po prvoky cryptosporidium, kteří způsobují silné střevní potíže.

Toalety pro dobu omezených zdrojů

Výkaly, a to i ty lidské, by se mohly stát podle Gatesovy nadace významným zdrojem. A to nejen energie, ale také například různých látek využitelných pro hnojiva. Stačí přijít se způsobem, jak odpad co nejlogičtěji, nejlevněji a nejhygieničtěji rozdělit na potřebné složky. Na Gatesovu výzvu se přihlásilo několik vědeckých týmů. Kromě vítězného návrhu se v soutěži o 100 000 dolarů objevilo i několik dalších zajímavých návrhů. Podle Gatese by neměly zapadnout; jeho představou je totiž modulární systém.

Ideální záchod budoucnosti by totiž měl být jen jednoduchá základní krabice, na kterou by se podle lokálních potřeb nasazovaly další doplňky. V zemích s dostatkem světla by to mohly být solární panely, které budou odpad rozkládat, jinde zase nádržky, které odstředí výkaly na látky použitelné k vytápění nebo hnojení.

Podívejte se, jak by měl záchod budoucnosti vypadat:

Miliardu za záchod

Gates navrhuje, že ten, kdo vymyslí funkční toaletu pro 3. tisíciletí, dostane 42 milionů dolarů – v přepočtu přes jednu miliardu korun. Aby tato obrovská částka mohla být vyplacena, musí však záchod splňovat řadu podmínek, stanovených Gatesovou nadací. Mezi ty nejdůležitější patří, že musí fungovat i bez elektřiny, nesmí splachovat a musí se obejít bez existujícího kanalizačního systému. Současně by se toaleta měla snadno instalovat a náklady na její provoz by neměly přesáhnout 5 centů na jednu osobu.

Gates už vloni oslovil 22 světových univerzit, z nichž posléze vybral osm. Dostaly 3 miliony dolarů a minulý týden měly předvést, co s nimi provedly. Některé návrhy zní víc než zajímavě:

Švédský tým: Jejich toaleta s pomocí biologické membrány a využití gravitace bude recyklovat vodu.

Holandský návrh: Výkaly by měly být rozkládané pomocí mikrovln na prvočinitele. Mikrovlny by měly být schopné získat z výkalů vodík, který by se dal využít jako palivo například pro automobily.

Více se múžete dočíst v celém článku Záchody budoucnosti: z exkrementů vodík. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Aktuality.

Přejít nahoru