Zahrada v lednu: Do průklestu se pusťte, když je Měsíc v poslední čtvrtině

To je pro zahrádkáře nepříjemný a současně nejideálnější obraz prvních dnů v roce, jaký může nastat. Tuhé lednové mrazy jsou totiž příslibem skvělé úrody, a to nejenom podle pranostik. Radujme se proto z každého mrazivého dne, a naopak každého oteplení, ať je pro nás pobídkou k činorodé práci.

První měsíc v roce většinou bývá pěstiteli ovoce využíván k průklestu stromů. Astrologové tvrdí, že nejvhodnějším obdobím pro tuto činnost jsou dny, kdy je Měsíc v poslední čtvrtině, ale my se raději podíváme na teploměr, zda dlouhodobě neklesá pod bod mrazu.

V lednu se nejčastěji provádí prosvětlovací řez, kdy nejprve odstraníme uhynulé nebo poškozené dřevo, a pak se pustíme do příliš nahuštěných a vzájemně si překážejících větví. Pro prořezání by měl mezi kosterními větvemi vzniknout prostor, kterým protáhneme hlavu.

Za bezmrazých dnů také řežeme rouby a řízky ovocných stromů. Zakládáme je buď do bedničky s vlhčím pískem, kterou uložíme v nevytápěném sklepě, nebo je na zastíněném místě založíme do země. Nezapomeneme na jejich označení jmenovkami!

Pokud na sněhové pokrývce objevíme stopy lesní zvěře, popřípadě hromádky kulatých bobků, obtočíme raději spodní část kmene drátěným pletivem a zkontrolujme plot. Aby na nás čtyřnozí návštěvníci nezanevřeli, můžeme jim hodit za plot něco z čerstvých odřezků po průklestu.

A pamatujeme také na ptáčky. Lojová koule nebo slunečnicová semínka v krmítku jim pomohou za silných mrazů přežít! Aby tomu tak skutečně bylo, „servírujme“ jejich potravu na takovém místě, kam nemohou kočky.

Více se múžete dočíst v celém článku Zahrada v lednu: Do průklestu se pusťte, když je Měsíc v poslední čtvrtině. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Zahrada.

Přejít nahoru