Džemy
Kdybychom se zeptali, co je vlastně džem a jak se liší od marmelády, asi by nebylo složité na tuto otázku odpovědět. Jde v podstatě o rosolovitou pomazánku s kousky ovoce, případně s celými drobnými plody. Má mít vůni použitého ovoce a pěknou jasnou barvu.
Očištěné ovoce omyjeme, odstraníme stopky, případně pecky, větší plody pokrájíme na kousky. Peckoviny s tuhými slupkami můžeme oloupat. To uděláme tak, že je na několik vteřin ponoříme do vařící vody, a pak rychle přendáme naopak do vody studené, poté lze slupku snadno sloupnout. Měkké ovoce můžeme vařit přímo, ponecháme však stranou asi třetinu dávky ovoce, kterou přidáme do džemu až ke konci varu, aby nám v pomazánce zůstaly celé kousky.
O ZAVAŘOVÁNÍ JSME VÁM V POSLEDNÍ DOBĚ NAPSALI UŽ TYTO ČLÁNKY:
- Návod, jak správně zavařit okurky
- Rychlokvašky – dva návody na výrobu
- Univerzální návody na zavařování
Ovocný protlak nebo dvě třetiny měkkého ovoce podlijeme trochou vlažné vody (přibližně 2 – 3 polévkové lžíce), vaříme v širokém nízkém kastrolu asi 1 kg ovoce prudkým varem za stálého míchání 5 – 10 minut, přitom se uvolní pektinové látky a šťáva z ovoce. Pokud jsme se pustili do výroby džemu na chatě či chalupě, kde máme k dispozici klasická kamna s plotnou, můžeme s úspěchem použít hlubší pekáče. Po částech přisypáváme buď želírovací cukr, nebo Gelfix s cukrem v poměru dle návodu uvedeném na obalu přípravku.
Více se múžete dočíst v celém článku Zavařujeme: jak zavařit džemy a marmelády. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Zahrada.