Zdravotní rizika pasivních domů I.

U nás není zrovna ideální prostředí pro to, abychom hledali chyby na pasivních domech. Ty se totiž ještě tak dlouho nestaví, a nelze je tedy hodnotit globálně a s dlouhodobou perspektivou. To v Holandsku už jsou výrazně dál a dokonce zde i zavedli standardy pro stavby nových domů tak brzo, že se mění stejně, jako třeba emisní limity u auta. Jsou stále přísnější a přísnější. Každopádně pasivních domů je zde postaveno už mnoho. Tak bylo možné také nechat vytvořit studii toho, na co si lidé v takových domech stěžují.

Vzduch je všude stejný

Mnoho lidí má rádo chladnější prostředí na spánek. Mnoho také přímo spí při otevřeném okně. V pasivním domě je ale všechno zařízeno větráním. Lidé si tak velmi často podle výzkumu v pěti stech bytech v holandských městech Heusden-Zolderu a Bocholtu stěžovali na to, že úprava teploty na rozdílné hodnoty je jen velmi obtížná. Stejně tak bylo znepokojivé, kolik lidí si stěžovalo na to, že v ložnicích je nedostatečná výměna vzduchu, zatímco v dalších částech bytu až příliš velká.

Z NAŠICH PRAKTICKÝCH RAD ČTĚTE TAKÉ:

  • Jak podřezat vlhké zdi
  • Vše o tepelných čerpadlech – tepelný faktor
  • Ochranné pásmo: na co si dát pozor před koupí nemovitosti

Stejně tak si stěžovali, že je bolí hlava, jsou unavení a necítí se v domech dobře.

Zkouškami bylo zjištěno, že větrací systémy nebyly navrženy vhodně. Jednotky měly výdechy na nevhodných místech, například u dveří, a nikoli u obvodových stěn. Navíc se ukázalo, že větrací jednotky a rekuperační centra mají nedostatečný výkon, který byl sice koncipován podle standardních norem, ale ty zcela očividně nedostačovaly. Také se ukázalo, že filtry, které je třeba v domě měnit, je třeba měnit častěji.

Výzkumem mezi obyvateli pak bylo zjištěno, že většina z nich nedokáže správně nastavit systém větrání tak, aby byl vyhovující jak z hlediska výměny vzduchu, tak z hlediska efektivity, zatížení systému apod.

Je tu hluk

Více se múžete dočíst v celém článku Zdravotní rizika pasivních domů I.. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Stavba a rekonstrukce.

Přejít nahoru