Zkusíte to se slepicemi?

Slepice jsou nenáročné, pozorovat je může být uklidňující. Polohlasé kdákání je poměrně uklidňující zvuk, skvěle se při něm klimbá, když se člověk usadí v zahradě do lehátka – ovšem v patřičné vzdálenosti. (Jiné je kvokání – to je zvuk, který začne vyluzovat ta slepice, která chce vysedět kuřata).

Každý by měl vědět, kolik do chovu bude investovat na počátku a průběžně, kolik péče bude slepicím věnovat, kolik času mu vezmou – a také co mu za to dají (kromě vajíček i třeba klid při pozorování živých tvorů).

Kolik slepic si pořídit? Podle toho, kolik vajec budeme chtít. Nejlepší nosnice snese vajíčko denně, většinou snáší ale obden, přičemž je v zimě období, kdy nese minimálně. Sedmihlavé hejno v nejlepší kondici nám může dát týdně 40 – 49 vajec. Také se říká, že slepice snese 150 – 180 vajec ročně.

Místo pro nové hejno – na začátku musí být kurník

Slepicím stačí na zahradě ohradit pletivem nevelký výběh. I když je v něm tráva, dlouho tam nebude, slepice se budou popelit a po jejich chození, hrabání a zobání zbude brzy udusaná hlína.

Na internetu je mnoho nabídek kurníků (ceny zhruba 7000 – 15000,- Kč) i návodů na jeho výrobu svépomocí. Kurník má hřady různé výšky, kde slepice sedí (máme-li kohouta, ten se usadí nejvýš). Dole jsou kukaně vystlané slámou, tam slepice snášejí vajíčka. Aby jim to bylo jasné, často se sem zpočátku dává podkladek – sádrové vejce, které jim naznačí, že chceme, abychom vejce našli právě tady a ne na zahradě. Jednou za čas (3 – 4 týdny) je třeba kurník desinfikovat chloraminem, vyčistit podlahu, vyndat hnůj a nastlat slámu. Zahrádkáři ocení trus – slepičince. Třeba se domluvíme se sousedem, že si je bude brát a nemusí je kupovat.

Práce kolem slepic

Není to nic těžkého a je to relax, na což přijdeme – místo ranního nervního pobíhání s kávou v pohodě půjdeme otevřít kurník a prohodit pár slov se slípkami. Doslova, nedá nám to… jak se vyspaly, jestli se nepopraly, jestli mají v misce vodu… slepice si půjdou po svém a my můžeme do práce. Večer jim hodíme krmení, a až zalezou do kurníku, zavřeme za nimi. Navečer je můžeme pustit třeba do vhodné části zahrady, podle možností na trávník, na louku nebo jinak mimo výběh, kde roste tráva a mohou hrabat a někde pod keřem se popelit. Slepice pod dozorem chvíli puštěné zahradu nezničí, budou ale bez sebe nadšením. Nepustíme je do záhonů v okrasné květinové zahradě, ideální je kousek trávníku nebo křoví někde vzadu.

Začátek chovu: nákup slepic

Více se múžete dočíst v celém článku Zkusíte to se slepicemi?. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Zahrada.

Přejít nahoru