Pokud chcete strávit dovolenou na Slovensku, která splňuje kritéria výjimečnosti, zvolte si jako základnu na ubytování nově otevřený Kaštieľ Čičmany (Zámeček Čičmany). Netradiční příbytek zemanské šlechty vám poskytne komfortní ubytování, výbornou domácí kuchyni a pohádkové prostředí s malovanými dřevěnicemi, jaké nenajdete nikde na světě. Navíc vás okouzlí svěží příroda Rajecké doliny, říčka Rajčianka, okolní hory a neskutečný klid.
Říká ředitelka Kaštiela Čičmany Ing. Berta Piešová: „Zámeček se nachází v obci Čičmany ležící v malebné kotlině Strážovských vrchů, kde pramení řeka Rajčianka. Obec je známá starobylou a unikátní architekturou, malovanými dřevěnicemi a překrásnými výšivkami. Čičmanskými vzory se pyšní slovenští olympionici. K dispozici máte celoročně termální venkovní a vnitřní bazény v lázních Aphrodite v Rajeckých Teplicích, jen 27 km odsud. V bazénech se používá přírodní termální voda typu akratoteriem s 38 °C obsahující ionty vápníku a hořčíku s blahodárnými účinky na pohybový a nervový aparát, jakož i na celkovou relaxaci organismu. V Rajeckých Teplicích je i termální koupaliště Laura, situované pod pěkným vyhlídkovým vrchem Skalky. V areálu koupaliště se nachází minigolf a plážový volejbal. Ještě blíž a to jen 20 km od Čičman je termální koupaliště Veronika Rajec. Za nákupy a kulturou se zase můžete vydat do Žiliny. Přes kopec Kľak to máte jen o trochu déle než půlhodinku autem na horní Nitru do Bojnic, kde na vás čeká romantický zámek, největší slovenská ZOO se slony, lvy a orangutany, termální lázně a termální koupaliště Čajka. Navíc 6. července nad Bojnicemi otevřeli novou turistickou atrakci, v podobě 30metrové vyhlídkové věže. Věž má unikátní ocelovou konstrukci a dřevěnou lávku se stoupáním 6 %. Z věže je nádherný výhled na zámek, Bojnice a Prievidzu. Z vrcholu věže se můžete spustit na toboganu.“
Co je Kaštieľ Čičmany
Kaštieľ Čičmany je penzion s restauračními službami a hostincem nacházející se v barokně-klasicistním zámečku přímo v Čičmanech. Nabízí ubytování pro 27 osob v devíti komfortně zařízených dvoulůžkových pokojích s možností jedné až dvou přistýlek. V obnovených prostorách zámečku naleznete na stěnách originální výzdobu s čičmanskými motivy. Původně zeměpanský zámeček byl postaven koncem 18. století a v roce 2015 prošel kompletní rekonstrukcí. Posledním vlastníkem byl hrabě Leopold Berchtold, ministr zahraničí Rakousko-Uherska. Zámeček je ideální nejen jako základna pro turistiku, ale i na řízení firemních eventů, teambildingů, menších kongresů a firemních večeří.
Co vlastně reprezentuje domácí kuchyni? Ředitelka B. Piešová upozorňuje na to, že v zámečku si můžete pochutnat na marinovaných plátcích ze zvěřiny, grilovaném candátu, pečených žebírkách a kolenech, kachně, haluškách i pirozích, grilovaném oštiepku, štrúdlu i palačinkách… Obsluha je přívětivá, čepují zde Gambrinus, Pilsner Urquell a kofolu. Samozřejmostí je venkovní sezení a velká oplocená zahrada, kde mohou bezpečně dovádět děti. V ní stojí i miniaturní čičmanský domeček, ve kterém jsou hračky, tabule a křída pro děti.
Obec Čičmany, Muzeum lidové architektury v Čičmanech
Rázovitá obec Čičmany je známá doma i v zahraničí svou nezaměnitelnou, národopisnou lokalitou, charakteristickou starobylými kroji, svérázným folklorním projevem a především malovanými dřevěnicemi. Čičmany jsou nejvýše položenou obcí žilinského okresu – nacházejí se v čičmanské kotlině pod vrchem Strážov, v Strážovských vrších, v nadmořské výšce 650 metrů nad mořem, 40 km jižně od Žiliny. První zmínky o obci Čičmany pocházejí z roku 1272. Od roku 1977 byla dolní část obce vyhlášena za památkovou rezervaci kvůli specifickým malovaným dřevěnicím, které jsou známé po celém světě. Čičmanské ornamenty jsou součástí světového kulturního dědictví a tvoří součást olympijského oblečení pro sportovce. Tyto vzory tvoří i významnou část slovenského ornamentálního pokladu. Jejich zajímavost spočívá v tom, že jsou velmi jednoduché: křížek, kosočtverec, kolečko, trojlístek, srdíčko, spirálka, čárka, tečka, vlnovka, cikcak a beraní rohy. Prostory muzea sídlí ve dvou památkově chráněných domech zdobených originálními čičmanskými ornamenty. Oba objekty spravuje Považské muzeum sídlící v Žilině. V domech si můžete prohlédnout několik expozic.
Atrakce, které se vyplatí navštívit v okolí Čičman
Termální koupaliště VERONIKA Rajec (20 km od Čičman)
V areálu koupaliště Veronika v Rajci se nachází 8 bazénů pro všechny kategorie návštěvníků. Největší je plavecký bazén o rozloze 50 x 21 m, hluboký 1,8 m. K dispozici je parkoviště, široká nabídka občerstvení, sportů (plážový volejbal, minigolf, stolní tenis, basketbal) a atrakcí pro děti (tobogan, skluzavky, prolézačky, pískoviště). Areál koupaliště najdete na okraji města Rajec, přibližně 16 km jižně od Žiliny.
Termální koupaliště LAURA Rajecké Teplice (27 km od Čičman)
Koupaliště Laura v lázních Aphrodite Rajecké Teplice je umístěno v malebném prostředí na okraji města. Koupání v termálním koupališti Laura je možné ve dvou bazénech – plaveckém s teplotou vody 25 °C a dětském s teplotou vody 32 °C. V areálu se nachází minigolf, plážový volejbal, občerstvení nabízí restaurace a bufety s rychlým občerstvením. V areálu je možné ubytovat se v dvoulůžkových chatkách. U koupaliště je záchytné parkoviště.
Golf Park Rajec leží v Rajecké dolině, 23 km jižně od Žiliny. Jsou zde kvalitní hřiště (největší je 9jamkové) pro všechny hráčské úrovně, dobré služby a profesionální servis. Golf resort disponuje samostatným Clubhousem s recepcí, barem, půjčovnou sportovního vybavení a servisem pro golfové hráče.
Národní zoologická zahrada Bojnice (37 km)
Je nejstarší a nejnavštěvovanější na Slovensku. V zoo se nachází až 414 živočišných druhů, mimo jiné i 26 druhů zvířat zařazených do Evropského chovného programu (EEP) a 32 druhů v Evropských plemenných knihách (ESB). Mezi nejoblíbenější patří surikaty, sloni, antilopy, orangutani a zebry.
Bojnický zámek
Patří mezi nejznámější slovenské zámky. Od roku 1970 je vyhlášen za Národní kulturní památku. Původně byl dřevěným hradem a vyvinul se ze staršího hradiště. Koncem 13. století se ho zmocnil Matúš Čák Trenčianský a hrad mu patřil až do roku 1321. Posledním šlechtickým majitelem byl počátkem 20. století hrabě Pálfi, který dal zámku současnou romantickou podobu, inspirovanou francouzskými zámky na Loiře. Dnes na zámku najdete muzeum, které je součástí Slovenského národního muzea.
Slovenský betlém (Slovenský betlehem) v Rajecké Lesné
Slovenský betlém je monumentální řezbářské dílo řezbáře Jozefa Pekara, které je v Domě Božího milosrdenství v Rajecké Lesné. Na díle začal mistr pracovat v roce 1980 a vznikalo 15 let. Expozice kromě Kristova narození, zobrazuje i dějiny slovenského národa. Betlém je zapracován do scenérie nejvýznamnějších slovenských památek, je zde ztvárněn běžný život i pracovní činnosti slovenského lidu v minulosti. Polovina z 300 postav se pohybuje. Celý monument je 8,5 m dlouhý, 2,5 m široký a 3 m vysoký.
Znievský hrad
Znievský hrad je zřícenina na vápencovém vrchu Zniev ve výšce 985 m n. m., nad městečkem Kláštor pod Znievom. Hradní vrch tvoří severní zakončení samostatného pohoří Žiar, navazujícího na Lúčanskou část Malé Fatry. O jeho stavitelích se píše v listině krále Bela IV. z roku 1253, ve které oceňuje zásluhy Ondřeje, syna Ivankova za to, že tu s velkou námahou dal postavit hrad. V listině z roku 1243, kterou vydal uherský král Belo IV., se hrad uvádí jako castrum Turus. Vznikl však pravděpodobně předtím u starší osady, která v roce 1113 patřila zoborským benediktinům.
Regionální akce v Čičmanech:
- 08. 2018 – Čičmianska vareška (soutěž ve vaření guláše) – obec Čičmany
- 08. 2018 – Rajecký maraton
- 08. 2018 – Kladení věnců u příležitosti výročí SNP – obec Čičmany
- 09. 2018 – Setkání folklorních souborů z okolí Čičman – Kaštieľ Čičmany
- 09. 2018–30. 09. 2018 – Celoslovenské setkání fujaristů – Kaštieľ Čičmany
- 10. 2018 – Škola práskání bičem – Kaštieľ Čičmany
Další informace: www.kastielcicmany.sk , [email protected], +421 917 997 229