O Romanu Janouškovi se říkají různé věci: momentálně je v Praze jen málo zločinů, z nichž by nebyl podezřelý. Ale nás nebude zajímat, co spáchal, či nespáchal, chceme se podívat na to, jak bydlí.
Roman Janoušek si pořídil luxusní vilu v pražském Podolí. Na první pohled nápadná stavba velkolepého bílého domu se začala budovat v roce 2005. Podle odhadů novinářů z Lidových novin stála nejméně 20 milionů korun. I sousedy si pan Janoušek vybral dobře – hned vedle jeho domku vyrostl další, prakticky stejný. Ten patří šéfovi Českého aeroholdingu Miroslavu Dvořákovi.
Názor na stavbu pro nás vyjádřil ing. arch. Jan Rampich:„Půvabná, ba špičková stavba velkorysého rozvrhu. Pokud je to vícebytový objekt (tzv. viladům), který je v dané lokalitě územním či regulačním plánem přípustný – bez připomínek. Vzhledem ke kontextu – by domu slušelo přece jen hlubší zapuštění do terénu, ten břeh, na kterém se stavělo, dům hodně pocitově převyšuje a činí jej poněkud vypínavým. Pokud to však bylo stavěno jako rodinný dům (nejvýše dvě nadzemní podlaží + podkroví), je to jen důkaz hypertrofované duševní flexibility příslušného úředníka: to horní podlaží za podkroví zajisté nemůže pokládat ani slepý krtek, natož ctihodný vašnosta s kulatým razítkem.“
Podobný názor na dům má i Ing. arch. Haroldová, která o domě říká: „Architektura obou nepřehlédnutelných vil je rozhodně sebevědomá, výrazná a nese rukopis téhož autora, díky kterému spolu oba sousedící objekty dokonale ladí. Členění objektů do hmot v jednotlivých patrech jim dodává plasticitu a téměř dramatický výtvarný účinek, velkoryse prosklené stěny odkazují k funkcionalismu. Otázkou zůstává, nakolik jsou efektní kompletně prosklené obvodové konstrukce uživatelsky komfortní. Ponecháme-li stranou otázku energetické náročnosti objektu, zůstává tu potřeba intimity, kterou je třeba po setmění řešit. Také velikost a dimenze obou objektů ukazuje spíše na menší bytové domy nežli soukromá rodinná sídla. Velkolepé měřítko stavby je neobvyklé nejen ve vztahu k investorově záměru, ale především s ohledem na konfiguraci terénu a nejbližší okolí. Obě stavby posazené díky prudkému svahu vysoko nad uliční čáru by vypadaly lépe a působily přirozeněji s jemným odstupňováním hmot jednotlivých pater kopírujících sklon terénu. Samozřejmostí by měl být respekt novostavby k soukromí a širším vztahům všech stávajících objektů.“
Více se múžete dočíst v celém článku Vila snů aneb Jak bydlí lobbista Roman Janoušek. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Stavba a rekonstrukce.