Netradiční typy osvětlení

Osvětlení LED (Light Emitting Diode – světlo emitující dioda) je v současné době stále používanějším zdrojem světla v moderních svítidlech, a to hlavně díky minimální spotřebě elektrické energie, minimální velikosti a předpokládané životnosti v rozmezí deseti až stovek tisíc provozních hodin.

LED světla nevyzařují ultrafialové, infračervené ani tepelné záření a jsou proto vhodné k osvětlování citlivějších materiálů, např. potravin. Mezi jejich další výhody patří barevná různorodost a otřesuvzdornost. V současné době jsou v kurzu zejména led pásky a led žárovky.

Dalším typem netradičního osvětlení jsou stroboskopy. Stroboskopy spousta z nás zná zejména z diskoték. Když jej diskžokej zapne, jeví se pohyby tanečníků jako trhané či zpomalené. Pozor si však musí dávat zejména epileptici, kterým by podobné blikání mohlo přivodit až epileptický záchvat.

Kromě diskoték lze stroboskop využít také např. v lékařském oboru, např. při diagnostice hlasivek, kdy pacient hovoří do mikrofonu, nebo jen vydává zvuky, což aktivuje stroboskop na shodné či obdobné frekvenci. Stroboskop je spolu s kamerou umístěn na zavedeném endoskopu. Další aplikací, která stroboskop využívá, je seřizování otáček disků gramofonů. Jejich okraje jsou značené ve specifických intervalech tak, aby se v tyto značky v zabudovaném osvětlení, při správném seřízení otáček, jevily jako nehybné.

Dalším užitečným pomocníkem na diskotéky a párty je laser animační. Lze jej zakoupit v mnoha typech, dnes si popíšeme Animační Laser 3D KL-A8 E730. Tento laser umí vytvářet nádherné barevné obrazce, jako hvězdice různých tvarů, ozubená kola a mnoho dalších. Pracuje v režimu 1.6W RGB, přičemž jednotlivá spektra barev mají tyto hodnoty: 500mW blue (450nm), 800mW red (650nm), 300mW green (532nm). Tento laser patří mezi nákladnější typy (stojí bezmála 70 000 Kč), ale připlatit si za kvalitu se v tomto případě určitě vyplatí.

Přejít nahoru