Cykloturistický okruh v pohraničních slovenských a polských lázních – Slovenské a polské pohraniční obce a města do konce roku propojí 230 km dlouhý cyklistický okruh pro všechny vyznavače cyklistiky a aktivního způsobu života. Projekt je z 85 % financován z Evropského fondu regionálního rozvoje a celkové náklady si vyžádají více než 5 mil. eur. Nový cyklistický okruh přispěje k dalšímu rozvoji turismu v regionu severovýchodního Slovenska. O projektu cyklistického okruhu, jehož realizace probíhá v souladu s harmonogramem, informoval ředitel Oblastní organizace cestovního ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov Radomír Jančošek.
Za slovenskou stranu jsou partnery projektu Ľubovnianské regionální sdružení měst a obcí Stará Ľubovňa, město Bardejov a OOCR „ŠARIŠ“ – Bardejov. Polskou stranu zastupuje Sdružení obcí Krynicko-Popradských a Szczawnica. Oficiální název projektu je „Lázně polsko – slovenského pohraničí, identifikovatelný evropský prostor turistiky podporující rozvoj zdraví – 1. etapa – výstavba cyklo okruhu spojujícího lázeňská místa doliny Popradu.“ Projekt je realizován v rámci Programu přeshraniční spolupráce Interreg V-A Polsko-Slovensko 2014-2020.
„Projekt přinese realizaci společných aktivit, jejichž cílem je zvýšení identifikovatelnosti značky lázní polsko-slovenského pohraničí. Zároveň společný přeshraniční lázeňský produkt zlepší konkurenceschopnost zúčastněných slovenských i polských lázní. Cyklistický okruh s délkou 230,91 km propojí unikátní možnosti v oblasti cestovního ruchu, léčebně – rehabilitačních služeb, které využívají přírodní a krajinné hodnoty, multikulturní dědictví a duchovnost a tradice obyvatel dotčeného území. Cyklostezka bude probíhat částečně po stávajících trasách (včetně trasy EuroVelo), částečně po trasách určených k vytyčení a výstavbě, přes nejvzácnější přírodní a krajinné území (národní parky a rezervace), okolo nejvýznamnějších památek dřevěné architektury a pramenů minerálních vod,“ popsal přínos R. Jančošek.
Dodal, že součástí aktivit je nejen výstavba cyklistického okruhu v délce 230,91 km, ale i nákup prvků drobné architektury, vytvoření informačního systému, i mobilní aplikace.
„Od projektu očekáváme hospodářské oživení obou stran slovensko-polského pohraničí v okolí údolí řeky Poprad prostřednictvím společného rozvoje lázeňských měst. Mělo by to přinést upuštění od vzájemné konkurence ve prospěch místní spolupráce a tvoření silné konkurenční pozice Popradských lázeňských měst ve vztahu k lázeňským oblastem v Evropě v rámci moderní léčebno-rehabilitační, rekreační a turistické nabídky. Jedním z cílů je i vytvoření polsko-slovenského turistického produktu pro lepší využití polsko-slovenského kulturního a přírodního dědictví pohraničí. Období realizace projektu je 24 měsíců (02. 01. 2017 – 31. 12. 2018) a celková hodnota projektu je 5 187 225,80 EUR,“ uzavřel R. Janočošek.
Okolí Bardejova a Bardejovských lázní (Bardejovské Kúpele) se za poslední tři roky stalo atraktivní lokalitou pro dětské i dospělé cykloturisty, běžce a pěší turisty a pro rodinnou turistiku. Loni v říjnu v lázních a jejich okolí přibyl v pořadí třetí léčivý singletrack, tentokrát určený pro rodiny s dětmi a proto je nazýván i FAMILY singletrack. Jméno dostal, stejně jako jeden z předchozích, podle léčivého pramene Bardejovských lázní – Lékařský singletrack. Délka vybudovaných a udržovaných, navzájem propojených pěti tras dosahuje celkem více než 8 km. Tvoří ji tři léčivé singletracky – Lékařský, Napoleon a Čerešenka, Kyslíková cesta Mihaľov – Bardejov a Kyslíková dráha v Bardejovských lázních. Všechny trasy jsou již plně funkční, označené a v současnosti již využívány veřejností pro cykloturistiku, cvičení, pěší túry a procházky. Délka značených turistických stezek v okolí lázní dosahuje 35 km. Léčivé singletracky přitahují do lázní klientelu, která volný čas využívá aktivně v sedle kola a během. Atraktivitu lázní zvýšila i obnovená rozhledna Bardejov Kamenná Hora a odpočinková a sportovní zóna pro děti v lázních.
Nejlákavějšími destinacemi regionu OOCR „ŠARIŠ“ – Bardejov jsou Bardejovské lázně, a. s., město UNESCO Bardejov a od loňského roku i Svidník s Duklou. Bardejov je historické město zapsané do seznamu Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Právem se pyšní opakovanými prvenstvími v soutěži o Nejkrásnější město Slovenska. Návštěvníci zde mohou obdivovat Radniční náměstí s nádhernými gotickými měšťanskými domy, Bazilikou minor Sv. Egídia, s bývalou Městskou radnicí – první stavbou renesance na území Slovenska. Nejnavštěvovanější akcí v regionu je tradiční Bardejovský jarmark, který se koná v srpnu v Bardejově.
V Bardejovských lázních se během roku konají atraktivní akce, jako jsou Otevření lázeňské sezóny, Alžbetinský den, Folklorní festival, Pivní festival, Hornošarišský Vinný festival. Areál lázní je každý den otevřen i pro širokou veřejnost. Hosté mají na výběr i ze dvou wellness komplexů. Větší Wellness SPA – bazénový a saunový svět je v hotelu Ozón a menší je v kongresovém čtyřhvězdičkovém hotelu Alexander.
K vyhledávaným atrakcím zdejšího regionu patří i Skanzen – Muzeum lidové architektury v Bardejovských lázních či zachované dřevěné kostelíky – 7 řeckokatolických a 1 římskokatolický: Hervartov, Tročany, Křivé, Kožany, Lukov, Frička, Jedlinka, Mikulášová, Zboj. Gotický kostel sv. Františka z Assisi v Hervartově postavený okolo roku 1500 je jedním z nejstarších dřevěných kostelů tohoto typu na Slovensku a od roku 2008 je zapsaný do seznamu Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Turisté vyhledávají kromě pamětihodností i vyžití ve vodním světě Aquaruthenia Svidník s krytými bazény a wellness.
Více je na: www.kupele-bj.sk, www.bardejov.sk, www.svidnik.sk